ABC prowadzenia pralni chemicznej

Pralnia chemiczna jest często odwiedzanym punktem usługowym. Dobrze mieć w pobliżu pralnię, gdy np. wydarzył się wypadek z tłustym sosem i naszą ulubioną bluzką lub lampką wina i delikatną sukienką. Jest to też miejsce, do którego udajemy się na początku sezonu jesienno-zimowego lub kiedy mamy przed sobą ważną uroczystość. Wówczas nasze płaszcze, jesionki, garnitury i sukienki trafiają do pralni w oczekiwaniu na doprowadzenie ich do stanu świetności. Dla klienta cały proces wygląda tak, że oddaje on odzież do pralni, po czym odbiera ją czystą i wypraną wskazanego dnia. Zupełnie inaczej proces ten wygląda od kuchni.

Usługi pralni chemicznej polegają na dokładnym czyszczeniu ubrań i rzeczy, które nie nadają się do prania mechanicznego lub ręcznego w warunkach domowych. Będzie więc chodzić o różnego rodzaju garnitury, eleganckie suknie, płaszcze wełniane czy suknie ślubne. Oddając te rzeczy do pralni chemicznej nie zastanawiamy się nad tym jak właściwie są one prane. W zasadzie funkcjonowanie pralni chemicznej to dla większości z nas zagadka. A warto wiedzieć jak nasze ubrania są rzeczywiście prane i dlaczego tak ładnie pachną oraz wyróżniają się świetnym kolorem.

Przed przyjęciem odzieży
Przed przyjęciem przez pracownika odzieży do prania chemicznego jest ona odpowiednio przygotowywana. Najważniejsze to jednak sprawdzić czy można ją poddać praniu chemicznemu. Dlatego dokładnie przegląda się sztuki odzieży, sprawdza się kieszenie i czy są jakieś plamy, przetarcia. Kolejny krok to zabezpieczenie przed ewentualnymi uszkodzeniami, jakie mogą powstać w trakcie prania. Jeśli pojawią się jakieś wątpliwości wynikające z treści wszywki, roniona jest próba chemiczna na szyciu z lewej strony. Wówczas pracownik pralni ostatecznie podejmuje decyduje, czy daną sztukę odzieży wycofać czy przeznaczyć do prania na sucho.

Na czym polega pranie chemiczne?
Na wstępie do wielkiego agregatu transportowane są ubrania, gdzie następuje pierwszy proces, jakim jest usuwanie najtrudniejszych plam, do których usunięcia wykorzystuje się rozpuszczalnik organiczny. Roztwór jest bardzo silny, dlatego pod koniec początkowej fazy czyszczenia ulega on destylacji. Sam proces usuwania zabrudzeń trwa ok 40 minut. W międzyczasie pracownik wybiera detergent do usunięcia wszystkich plam, który często jest podobny do proszku, którego powszechnie używamy w domach. Sam proces prania na sucho trwa ok 60 minut. Gdy ubranie jest już zupełnie czyste, poddaje się je procesom zapachowym, nadającym ładny zapach.Następnie ubrania oddawane są do prasowania. Metod prasowania jest dużo i to, jaką wybierze pracownik zależeć będzie od rodzaju garderoby. Na koniec odzież oddaje się do pakowania i odwiesza na oznaczonym miejscu, gdzie czeka na odebranie przez właściciela.
 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 541 251

E-mail: kontakt@kayenn.pl

Przewodnik dotyczący pierwszych kroków stawianych w biznesie pralniczym oraz praktyczne porady z zakresu pralnictwa i codziennego usuwania plam. 

pralnice i pralnicowirówki