Pielęgnacja o wełnianą odzież

Wełniane płaszcze i kurtki wymagają właściwej pielęgnacji. Oznacza to, że nakładają na użytkowników pewne ograniczenia takie jak potrzeba regularnego unikania przemoczenia przez padający deszcz bądź śnieg. Jednak nikt nie ma wpływu na warunki atmosferyczne, a do tego w porze zimowej ciężko unikać opadów. To wszystko powoduje, że wełniane płaszcze mogą się szybko zabrudzić. Na szczęście dzisiaj wiele pralni oferuje szereg usług związanych z czyszczeniem odzieży wełnianej. Co jednak sami możemy zrobić dla naszej wełnianej odzieży, aby dłużej nam służyła?

Mimo, że najczęściej producenci zaznaczają, że dane kurtki czy płaszcze wełniane lub z domieszką wełny należy czyścić chemicznie, nie zawsze jest to absolutnie konieczne. W sytuacji, gdy płaszcz nie jest mocno zabrudzony, nie ma wielkich plam, lecz wymaga tylko odświeżenia, możemy za pomocą bezpiecznych domowych sposobów wyczyścić wełnę.

Dbanie o wygląd wełnianej odzieży
Przede wszystkim nie powinno się długo moczyć wełny, ponieważ ta szybko się kurczy i filcuje, zwłaszcza przy zmianach temperatury np. przy praniu w ciepłej wodzie lub płukaniu w zimnej. Nie zaleca się również prania w pralce wełnianych płaszczy, gdyż wirowanie i długie namaczanie zmienia kształt odzieży i może powodować liczne zagniecenia. Odzież wełnianą należy też często wietrzyć, trzepać (guzikami do wewnątrz, żeby ich nie uszkodzić) i szczotkować tak, aby ściągnąć pyłki, nitki i kurz. Suszenie płaszczy wełnianych powinno odbywać się naturalnie, bez żadnych dodatkowych źródeł ciepła. Najlepiej suszyć je w pozycji poziomej, rozłożone na ręczniku, a dopiero potem na wieszaku. Do prania lekkiej odzieży z wełny ( np. swetrów czy szalików) należy używać środków do tego przeznaczonych np. zawierających lanolinę. Nie można pocierać wełny, a wyciskać bardzo delikatnie. W sytuacji, gdy wełna skurczy się, rozciągnij ją, gdy jest jeszcze wilgotny. Odzież wełnianą można prasować letnim żelazkiem na lewej stronie przez wilgotną ściereczkę albo parą z żelazka z odległości 1-2 cm. Płaszcze i kurtki wełniane najlepiej czyścić szczotką lekko moczoną w letniej wodzie, co pozwoli zebrać kurz bez mocnego namaczania tkaniny. Do przecierania np. kołnierzy można wykorzystać czystą szmatkę, lekko zamoczoną w letniej wodzie. Do zbierania pyłków i kurzu z ciemnych tkanin płaszczowych najlepiej używać specjalnych wałków. Płaszcze trzeba przechowywać w foliowych workach z dala od wilgoci, ponieważ wełna pod wpływem wody kurczy się. Pamiętajmy, że szczotkowanie płaszczy powinno odbywać się zgodnie z kierunkiem włosa.

Pamiętaj o metce
Przestrzegając zasad umieszczonych na metce, uchronimy wełnianą garderobę przed zniszczeniem. Ważne jest, żeby stosować się do instrukcji producenta, przez co tkaniny zachowają na dłużej swój piękny wygląd. Jeśli płaszcz jest delikatny, a mocno zabrudzony, nie ryzykujmy. Czyszczenie w profesjonalnej pralni zaoszczędzi nam czas i zapewni spokój, ponieważ czyszczenie chemiczne nie zniszczy kształtu i struktury materiału.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 541 251

E-mail: kontakt@kayenn.pl

Przewodnik dotyczący pierwszych kroków stawianych w biznesie pralniczym oraz praktyczne porady z zakresu pralnictwa i codziennego usuwania plam. 

pralnice i pralnicowirówki