Jak pozbyć się tłustych plam z ubrań?

Każdego z nas to spotkało – wielka tłusta plama na ulubionej koszuli lub bluzce. Nie dość, że tego rodzaju zabrudzenia wyglądają bardzo nieestetycznie, to często zabierają nam cenny czas pojawiając się tuż przed wyjściem lub w jego trakcie. Ponadto plamy takie rzucają się w oczy i są trudne do usunięcia. Są na szczęście sposoby, które pozwalają uporać się z tym uciążliwym kłopotem. Wcale nie trzeba wyrzucać swojej ulubionej bluzki, wystarczy, że zastosujemy domowe i sprawdzone metody. Oto spis metod, pozwalających skutecznie usunąć plamę z tłuszczu.

Zdarza się, że w trakcie posiłku czy prac domowych, zabrudzimy nasze ciuchy tłuszczem. Może to być gorący tłuszcz z patelni czy majonezem z sałatki. Tego rodzaju wypadki potrafią zepsuć humor oraz całą stylizację. Na szczęście wystarczy zastosować się szybko do naszych sposobów na wywabienie tłustych plam. Oto kilka z nich.

Spróbuj kredy i soli
Za jeden z najlepszych sposobów na usunięcie tłustych plam uchodzi kreda. Musi być jednak biała. Kredą pociera się tłustą plamę na tkaninie, po czym należy poczekać kilka godzin, aby kreda wchłonęła tłuszcz. Jeśli po wyszczotkowaniu plama będzie nadal widoczna, należy bardzo energicznie przetrzeć ją kredą kilka razy. Następnie trzeba wyprać ubrania, a po plamie nie powinno zostać ani śladu. Kolejną dobrą metodą usuwania tłustych plam z ubrań jest użycie soli. Bez problemu znajdziemy ją w każdej kuchni. Warto połączyć sól z alkoholem w stosunku 1:4 i zanurzyć ściereczkę lub szczoteczkę w roztworze, aby potrzeć nią dokładnie zabrudzone miejsce.

Nieodzowny ocet
Ten niezastąpiony środek znajdziemy w każdym domu. Otóż ocet posiada bardzo szerokie zastosowanie i tak np. można stosować go w roli środka czystości do pielęgnacji drewnianych przyborów kuchennych, w czyszczeniu kuchenki oraz łazienki. Najważniejsze jest jednak to, że ocet jest doskonałym rozwiązaniem na tłuste plamy. Wystarczy wymieszać ocet z wodą w stosunku 1:1 i zanurzyć w takim roztworze czystą ściereczkę. Następnie delikatnie pocieraj nią miejsce zabrudzenia i obserwuj jak plama znika. Zabrudzenia najlepiej usuwać, kiedy są jeszcze świeże. Wtedy plama schodzi najłatwiej. Na szczęście na stare plamy również znajdzie się sposób. Wystarczy, że wykorzystamy działanie alkoholu i namoczymy brudną tkaninę w wodzie, a później zwilżymy tłuste miejsce alkoholem.

Cola i pralnia chemiczna
Jeśli chcemy dokładnie pozbyć się uciążliwej plamy, możemy użyć coli. Należy wylać odrobinę tego napoju na zabrudzenie i pozostawić tak na 2 godziny. Po upływie wskazanego czasu trzeba zaprać ubranie w ciepłej wodzie z dodatkiem proszku. Jeśli jednak plama wciąż nie schodzi, najlepiej będzie oddać ubrania do pralni chemicznej, która raz na zawsze upora się z tłustym problemem.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 541 251

E-mail: kontakt@kayenn.pl

Przewodnik dotyczący pierwszych kroków stawianych w biznesie pralniczym oraz praktyczne porady z zakresu pralnictwa i codziennego usuwania plam. 

pralnice i pralnicowirówki