Pranie delikatnych tkanin

Kto z nas nie kocha wiosny i lata, kiedy wreszcie można przywdziać zwiewne i lekkie ciuchy uszyte z lnu, jedwabiu bądź koronek? O tego rodzaju delikatne tkaniny trzeba jednak dbać w specjalny sposób, ponieważ są one niezwykle podatne na różnego rodzaju zniszczenia. Na szczęście istnieją sposoby pozwalające efektywnie prać delikatne tkaniny tak, aby móc jak najdłużej cieszyć się ich urokiem. Podpowiadamy, które ubrania prać w pralce, a które ręcznie.

Szyfon, jedwab czy kaszmir to luksusowe i jednocześnie wyjątkowo delikatne tkaniny, wymagają od nas odpowiedniego traktowania. Jeśli chcemy, aby długo nam służyły, musimy odpowiednio się z mini obchodzić. Pomoże nam kilka podstawowych zasad, które uchronią materiał przed zbyt szybkim zużyciem. Pamiętaj, aby zawsze czytać metki, to w końcu podstawowe źródło informacji o danej tkaninie. Dzięki niej dowiesz się, jak prać, suszyć i prasować swoją nową bluzkę. Najlepiej jednak prać w nieco mniejszej temperaturze niż ta wskazana na metce, ponieważ umieszczone tam informacje wskazują na maksymalną temperaturze prania, a nie optymalną.

Pranie jedwabiu
Jedwab jest włóknem naturalnym, otrzymywanym przez rozwijanie kokonu motyla jedwabnika. Materiał odznacza się szczególnym połyskiem, delikatnością oraz lekkością i gładkością. Tkaniny wykonane z jedwabiu należy prać w pralce tyko wtedy, gdy urządzenie posiada specjalny program do prania jedwabiu, wełny bądź prania ręcznego. Maksymalna temperatura wody nie powinna wtedy przekraczać 30°C. Jeśli metka pozwala na pranie w pralce, należy odzież krótko namoczyć w wodzie ze specjalnym płynem do prania jedwabiu. Po praniu nie można wykręcać i wyciskać ubrań – najlepiej będzie wysuszyć je rolując w ręczniku.

Pranie koronki
Odzież koronkowa jest wyjątkowo podatna na zaciągnięcia, dlatego najlepiej prać ją w specjalnym woreczku do prania. Wystarczy nam zatem miękki, poliestrowy woreczek, który skutecznie uchroni delikatną bieliznę lub bluzkę. Koronkową garderobę można też namoczyć w ciepłej wodzie z dodatkiem odrobiny płynu do prania i uprać ręcznie.

Pranie aksamitu
Aksamit to niezwykle szlachetny i delikatny materiał, który najlepiej prać i płukać ręcznie w temperaturze nie wyższej niż 30°C. Po praniu należy ostrożnie rozwiesić ciuchy na cieniutkich metalowych wieszakach, pilnując, aby nie powstały żadne zagniecenia.

Pranie kaszmiru
Materiał ten to bardzo wysokiej jakości wełna, pozyskiwana z runa kóz kaszmirskich. Jest to dosyć droga i bardzo delikatna tkanina, dlatego warto o nią właściwie zadbać. Odzież taką prać krótko w 20°C. W celu pozbycia się resztek detergentu dobrze kilkukrotnie wypłukać dzianinę w zimnej wodzie. Nie wykręcaj jednak jej ręcznie! Najlepiej odwirować kaszmirowy sweter w pralce automatycznej, z maksymalną prędkością 1000 obrotów na minutę.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 541 251

E-mail: kontakt@kayenn.pl

Przewodnik dotyczący pierwszych kroków stawianych w biznesie pralniczym oraz praktyczne porady z zakresu pralnictwa i codziennego usuwania plam. 

pralnice i pralnicowirówki