Odpowiednie pranie odzieży

Większości z nas wydaje się, że pranie to żadne wyzwanie – wystarczy wrzucić ciuchy do pralki, dosypać detergent i gotowe! Cóż, właściwe pranie odzieży i tkanin jest trochę bardziej skomplikowane i powinno wejść do naszych codziennych obowiązków, jeśli chcemy cieszyć się długo naszymi ulubionymi ciuchami. Wielu z nas bowiem pierze, jednak niekoniecznie tak jak należy. Skuteczne pranie odzieży z dbałością o utrzymanie tkanin w dobrym stanie wiąże się z konkretną praktyką. Niestety powtarzalny i automatyczny charakter prania domowego sprawia, że zapominamy o istotnych elementach, mogących zoptymalizować pranie na każdym etapie. Przedstawiamy kilka wskazówek, które szybko pozwolą opanować sztukę prania do perfekcji.

Odpowiednie pranie i suszenie ubrań znacznie wpływa nie tylko na ich wygląd, ale również na ich żywotność. Raczej każdy z nas chce, aby jego ulubione ubrania przetrwały w nienaruszonym stanie jak najdłużej. Bardzo często jednak zdarza się, że nieprawidłowe pranie kończy się zwyczajnie zniszczeniem ulubionej bluzki, która kurczy się lub rozciąga. Na szczęście są sposoby na to, aby prać tak, żeby nasze ubrania zawsze wyglądały jak nowe i utrzymywały swój kolor.

Sortuj i czytaj metki!
Pierwsza zasada głosi, żeby zawsze przed wrzuceniem odzieży do pralki, dokładnie przeczytać metki. To właśnie na nich znajdują się cenne informacje na temat rodzaju tkaniny i zaleceń dotyczących jej prania. Niestety, często ignorujemy tak prostą zasadę, przez źle traktujemy naszą odzież. Równie ważne jest sortowanie. Chodzi o prostą zasadę polegającą na tym, że nowe kolorowe rzeczy zawsze pierzemy osobno. Oddzielnie pierzemy też rzeczy białe oraz czarne. Odzież czarno-białą najlepiej jest prać ręcznie bądź w pralce w możliwie jak najniższej temperaturze.

A co zrobić przed wrzuceniem odzieży do pralki?
Zanim wrzucimy pranie do pralki, powinniśmy sprawdź kieszenie spodni, bluz i koszul. Warto upewnić się, że nie ma w nich pieniędzy lub chusteczek higienicznych. Każdy, kto kiedykolwiek wyprał spodnie z chusteczką w kieszeni, wie o co nam chodzi. Nie ma nic gorszego niż całe pranie oblepione białymi drobinami. Ważne jest też zapięcie wszystkich zamków i guzików, ponieważ rozpięty suwak może pozaciągać odzież w trakcie prania. Pamiętaj również o wywinięciu ubrania na lewą stronę. Odzież, która jest narażona na uszkodzenia np. koronkowe staniki najlepiej prać w specjalnych woreczkach do prania bielizny, które można nabyć za około 6 złotych w drogerii lub sklepie z akcesoriami domowymi.

Załadowanie bębna i wybór właściwego detergentu
Bęben pralki najlepiej zapełnić do około 3/4 jego pojemności tak, aby zostało wolne miejsce, co pozwoli ubraniom swobodnie obracać się w czasie prania i zmniejszy ewentualne zagniecenia. Detergent należy dobrać do koloru tkaniny oraz jej rodzaju.
 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 541 251

E-mail: kontakt@kayenn.pl

Przewodnik dotyczący pierwszych kroków stawianych w biznesie pralniczym oraz praktyczne porady z zakresu pralnictwa i codziennego usuwania plam. 

pralnice i pralnicowirówki